Styl boho gypsy

W poprzednim wpisie dowiedzieliście się co to jest styl ślubny i jaki on ma wpływ na tworzenie biżuterii.

Dziś chciałabym się skupić na jednym z bardziej frywolnych styli ślubnych, a zarazem chyba najbardziej popularnym. Styl boho chyba zna każdy, jest on skierowany do osób wolnych duchem, marzycieli. Boho uwodzi nas frywolnością, kolorami, luźnym ponadczasowym podejściem do aranżacji. Styl ten jak wiecie króluje nie tylko w modzie, ale wdarł się do biżuterii i naszych wnętrz.

Ciekawa jestem w jaki sposób wdarł się do Waszego życia?

Styl boho to umiejętnie dobrane dodatki i materiały, a wszystko po to by osiągnąć niepowtarzalny charakter bohemy. Bohema to temat rzeka, dlatego postaram się zbombardować Was garścią informacji skierowaną w biżuterię tak by jak najlepiej zgłębić świat bohemy. Wykorzystanie tego stylu w biżuterii ślubnej i okazjonalnej jest niezwykle ciekawe. Odpowiemy na kilka podstawowych pytań z poniższego spisu treści:

Spis treści

 1. Co to jest w ogóle boho? Jaka jest historia tego stylu?
 2. Biżuteria ślubna w stylu boho o czym musimy pamiętać (projektując ją)?
 3. Jakie kolory użyć i jaka powinna być kompozycja w stylu boho?
 4. Styl boho w biżuterii sutasz. 6 zasad, których powinniśmy się trzymać.
 5. Boho gypsy, czyli szalony styl ślubny.

To będzie garść ogólnych cech stylu boho, które skieruj nas w stronę stylu ślubnego docelowego jakim jest styl boho gypsy. Ten styl wykorzystam w pierwszym projekcie ślubnym.

Co to jest w ogóle boho? Jaka jest historia tego stylu?

Termin „boho” pochodzi od francuskiego słowa la boheme, który opisuje paryska cyganerię XIX wieku. Była to grupa artystów, żyjąca według własnych zasad. Buntowali się przeciwko normom mieszczańskim, dążyli do wolności.

Styl „boho” wywodzi się od Romów zamieszkujących Czechy. Byli to intelektualiści, artyści, którzy zarabiali na życie poezji, pisaniem i naukami filozoficznymi. Żyli wbrew obowiązującym ogólnie regułom i byli wolnymi duchami. Bardzo odróżniali się od innych ludzi, celowo ubierając się w zwiewne i kolorowe szaty. Wszystko było wesołe i frywolne, lekkie a przede wszystkim swobodne i z iskrą boho fantazji.

Wesele w stylu boho to lekkość, pióra i spontaniczność i bycie blisko natury. Ten styl weselny wywodzi się on od artystycznej bohemy, której celem było przełamywanie tabu i poszerzanie swoich horyzontów. Obecnie styl boho jest jednym z najpopularniejszych nie tylko w kwestii organizowania uroczystości, ale także jeśli chodzi o modę czy wystrój wnętrz. Elementy charakterystyczne dla bohemy to: pióra, frędzle, łapacze snów, zamsz, dżins, falbany, rozszerzane rękawy i nogawki, koronki, gipiury.

Źródło cytatu: https://www.weselezklasa.pl/poradnik/najpopularniejsze-style-weselne/

Biżuteria ślubna w stylu boho o czym musimy pamiętać (projektując ją)?

W stylizacji ślubnej styl boho odzwierciedlają lekkie tkaniny np. tiule, jedwabie, koronki i trójwymiarowe aplikacje. W stylu bohemian dozwolone s wszystkie dodatki od spektakularnych kolczyków/koron po delikatne opaski, wianki ze świeżych kwiatów. Polecana jest duża, wyrazista, biżuteria, bogato zdobiona np. piórka lub frędzle. Boho to wolność jak pisałam wcześniej, różnorodność. Na pozór wolna i nieuporządkowana stylizacja ma podkreślić lekki styl bohemy.

Biżuteria ślubna w stylu boho to kolczyki, grzebienie bogato zdobione. Niekonwencjonalne połączenia elementów. Biżuteria w tym stylu musi rzucać się w oczy, ale pamiętajmy o tym, że biżuteria ma być ozdoba Panny Młodej, a nie na odwrót.

Jakie kolory użyć i jaka powinna być kompozycja w stylu boho?

Styl boho w biżuterii to żywe kolory, mnóstwo fantazji i kreatywne zawijasy zwłaszcza w technice sutasz. To wszystko to co nada jej lekkości mimo okazałości, czyli koronkowe ułożenie wzoru, frędzle, piórka, dużo blasku, nawiązanie do naturalnych kolorów ziemi. Bohema może być nie tylko szalona, ale i stonowana, spokojne w odcieniach bieli, beżu, ciepłych żółci, pastelowego różu, brzoskwini czy przygaszonej zieleni.

Podsumowując biżuteria musi przykuwać uwagę, mieć niepowtarzalny charakter, opisywać historię Panny Młodej. Musi mieć „to coś” co ja wyróżnia. Tak kropkę nad „i”.

6 cech stylu boho w biżuterii ślubnej sutasz.

 1. Styl bohemy nie ma stworzonych reguł. Dozwolone są różne formy biżuterii dopasowane do osobowości Panny Młodej tak by nosiły ze sobą jakiś przekaz. Biżuteria może zawierać elementy, pamiątki rodzinne lub z podróży np. perły ze starej bransoletki babci, muszelki z podróży. Biżuteria sutasz może być wzorowana wzorem zaczerpniętym z mozaiki czy sztuki. To co definiuje dana osobę.
 2. Kompozycja biżuteryjna musi być lekka, dwustronna, wywarzona i stonowana. Główne elementy jak w sutaszu sznureczki z których szyję powinny być stonowane, delikatne, jasne. Dodatku muszą grać główne skrzypce. Projekt powinien być bogaty, okazały lub delikatny, ale przykuwający uwagę. Elementy błyszczce nadadzą trójwymiarowości i zapewni piękne, romantyczne odbicie światła.
 3. Dodatki i kamienie lub kryształki Swarovskiego powinny być energetyczne i kolorowe. Jeśli lubicie kamienie naturalne na pewno sprawdza się tutaj szafiry, rubiny ładnie wybarwione. Wszystko w intensywnych kolorach takich jak amarant, fuksja, turkus, fiolet, pomarańcz, żółty czy złoto. Warto postawić na wzbogacenie kompozycji piórkami, frędzlami czy zaakcentować orientalność wzoru. Może te wszystkie dodatki wydaj się za bardzo frywolne i wyraziste, ale z polaczeniem jasnych sznureczków sutaszu stworzą niepowtarzalna całość.
 4. Bohema daje nieograniczone możliwości stworzenia stylizacji ślubnej Waszych marzeń. Na paletę kolorów mogą mieć wpływ pory roku, miejsce uroczystości. Wszystko to zainspiruje Was do stworzenia odpowiedniej biżuterii. Możecie używać nie tylko żywych kolorów, ale wejść w odcienie pastelowe, kolory ziemi. Inspirujcie się roślinnością egzotyczna i akcentujcie orientalne wzornictwo. Na pewno osiągnięcie nietuzinkowa kompozycje.
 5. W tym stylu nie może zabraknąć dodatków biżuteryjnych na głowę takich jak opaska lub grzebień. Także tworząc kolczyki sutasz trzeba pamiętać, ze wszystko musi tworzyć subtelną, ale wyrazista całość. Nie może przytłaczać. Bransoletka może być skromna i tylko subtelnie podkreślać styl. Ja stosuje zasadę 2 + 1 gdzie dwie formy są bardziej wyraziste, a jedna jest skromniejsza.
 6. W biżuterii warto inspirować się wzorami pochodzącymi z Maroko oraz Indii, a także bawić się kształtami i fakturami. Mimo zachowania jednolitej gamy kolorystycznej wszystko będzie prezentowało się ciekawie i świeżo. Całość dopełni ażurowość i powstanie prawdziwe arcydzieło.

Boho gypsy, czyli szalony styl ślubny.

Oto garść ogólnych informacji na temat stylu boho. Możemy teraz się skupić na intrygującym mnie od pewnego czasu stylu boho gypsy.

To jeden z tych styli, które mówi ” musisz błyszczeć!”. W boho gypsy biżuteria ślubna jak i dodatki ślubne, cały motyw wesela inspirowany jest kultura cygańska. Jak ona nam się kojarzy? Oczywiście z przepychem, dużą ilością błyszczących elementów, bogatą kolorystyką oraz dużą ilością kwiatów. Ten przepych można wykorzystać w różny sposób i w różnym stopniu by uzyskać zadowalający efekt. Głownie ten styl jest skierowany do odważnych Panien Młodych. Tworząc w tym klimacie jak pisałam wcześniej warto zainteresować się wzorami orientalnymi pochodzącymi z Maroko lub Indii. Biżuteria sutasz w stylu boho gypsy może być skromna, ale bogato zdobiona w elementy 3D i inne tego typu dodatki. Z drugiej strony może to być duża kompozycja, całkowicie szalona, bogato zdobiona i mega błyszcząca.

Oczywiście mnie poniosło dlatego opóźnienie w projekcie, ale efekty poznacie już niebawem. Dosłownie zaszalałam z wielkością, kolorami i dodatkami.

Biżuteria sutasz styl boho
Zapowiedź pierwszej realizacji do projektu 25/25 🙂

Pozdrawiam Was ciepło w ten deszczowy dzien.