Top
Nowości w sklepie

Malezja, Plantacja herbaty Cameron Highlands

Naszą podróż z Projektem Travel Project Soutache rozpoczęliśmy od Malezji, a dokładniej od urokliwej plantacji herbaty Cameron Highlands.
Gdy pierwszy raz zobaczyłam to miejsce w zbiorach fotografii Pana Marcina Łysak zakochałam się w nim.

Fot.: Marcin Łysak www.lysak.pl

Na początek trochę wiedzy ogólnej:
Cameron Highlands to największa, najwyżej położona (1500-1800 m. n.p.m) i najpopularniejsza stacja górska kontynentalnej Malezji. Okoliczne wzgórza pokryte są albo tropikalnym lasem, albo wyjątkowo malowniczymi krzaczkami herbaty, albo kwiatami, a wśród tego wszystkiego można jeszcze znaleźć plantacje truskawek, ogrody różane, farmy owadów i motyli, wodospady, hinduistyczne i buddyjskie świątynie oraz kilka miasteczek z bardzo kolonialną atmosferą i świetną infrastrukturą turystyczną. Kilkanaście nieźle oznakowanych szlaków nie pozwoli się nudzić miłośnikom pieszych wycieczek, a wyżynny klimat, z temperaturą rzadko wykraczającą poza 15-20 stopni daje wytchnienie od nadmorskich upałów. (1)
Miejsce to odkrył dla potomnych William Cameron – nadworny kartograf i twórca pierwszych w historii map tego regionu. Do dziś ten pagórkowaty teren nosi jego imię. To Cameron Highlands – mekka włóczykijów z całego świata i herbaciane zaplecze Malezji. Leżące na wysokości od 1300 do 1829 metrów wzgórza przekonują, że klimat w Malezji potrafi być rześki, wieczory chłodne, a noce wręcz zimne. Doceniają to ci wszyscy, którzy mają już dość ciągłego ocierania potu z twarzy i marzą o tym, by nocą z rozkoszą wtulić się w śpiwór po sam nos.
Umiarkowany klimat odpowiada też herbacianym krzewom, które zadomowiły się tu na dobre. Tworzą one soczyste, zielone dywany, otulające łagodne zbocza i doliny. Gdyby ich nie obcinać, urosłyby do wysokości dziesięciu metrów, ale nikt nie pozwala im na tyle samodzielności. Gdy tylko pojawią się młode listki, chłonące łapczywie wilgoć z powietrza i cieszące się każdym promieniem słońca, pojawiają się też hinduscy pracownicy, którzy za pomocą sekatorów ścinają je i wrzucają do wiklinowych koszy na plecach. Potem transportuje się je do licznych tu faktorii, gdzie dokonuje się ich selekcji, suszy i poddaje fermentacji.
Cameron Highlands to miejsce nieobliczalne. Pogoda często płata tu figle, zmieniając błyskawicznie bezchmurne niebo w nisko sunące chmury, połykające najwyższe wzniesienia i rozmywające obraz okolicy. Czasem zrywa się ulewa, czyniąc z wydeptanych, stromych i wąskich ścieżek wezbrane potoki. Bywa nastrojowo, magicznie i niekiedy trochę strasznie. W podobnych okolicznościach musiał chyba zaginąć Jim Thompson – łowca przygód, awanturnik i milioner. 26 marca 1967 roku wyszedł na poobiedni spacer i… nigdy nie wrócił. Porwanie? Atak tygrysa? Samobójstwo? A może po prostu nie zabrał ze sobą mapy Cameronu? (2)
Gdyby ktoś chciał wybrać się w to piękne miejsce zapraszam do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej Cameron Highlands:
http://cameronhighlands.com
Poniżej mapka dzięki której odnajdziecie to cudowne miejsce 
WYŚWIETL WIĘKSZĄ MAPĘ

Herbaciane pola należą do największych atrakcji Cameron Highlands. Herbatę uprawia się w niezwykle malowniczy sposób, jej wiecznie zielone krzaki pokrywają całe zbocza wzgórz niczym gęsty dywan. Można wśród nich spacerować i cieszyć się wyjątkowym zapachem. Niektóre plantacje można odwiedzić, by z bliska przyjrzeć się procesowi produkcji herbaty oraz spróbować najlepszych lokalnych gatunków. Jedna z najciekawszych plantacji w okolicy, którą warto odwiedzić, nazywa się Boh Tea Estate.
Równie efektowne herbaciane widoki można podziwiać w również w indyjskim Munnar, czy bangladeskim Srimangal. (1)
My dopiero rozpoczynamy swoją podróż po plantacji herbaty Cameron Highlands dlatego te malownicze klimaty dopiero pokazują się naszym oczom  Co doskonale odzwierciedlają rewelacyjne zdjęcia Pana Marcina Łysak www.lysak.pl

Plantacja herbaty w Cameron Highlands, Malezja, fot. Marcin Łysak
Fot.: Marcin Łysak www.lysak.pl
Plantacja herbaty w Cameron Highlands, Malezja, fot. Marcin Łysak
Fot.: Marcin Łysak www.lysak.pl
Plantacja herbaty w Cameron Highlands, Malezja, fot. Marcin Łysak
Fot.: Marcin Łysak www.lysak.pl

Żródło:
1. http://mandalay.pl/malezja/cameron-highlands
2. http://podroze.onet.pl/niespieszna-podroz-wsiaknac-w-malezje/vrs0m

Karolina Kaszuba

Pani Ewo!
Współpraca z Panią była dla mnie czystą przyjemnością. Sutasz, który Pani dla mnie wykonała był (jest) przepiękny. Dzięki niemu poczułam się w tym wyjątkowym dniu jak księżniczka. Biżuteria tak delikatna, a zarazem bogata przykuła oko niejednego Gościa weselnego, a na zdjęciach wygląda zjawiskowo.
Polecam współpracę z tak utalentowanymi ludźmi!
Pozdrawiam i życzę dużo dobrego.

Karolina Kaszuba

Ewa Wronka - Sutasz (soutache) Biżuteria sutasz | Biżuteria ślubna sutasz | Kolczyki sutasz | Bransoletki sutasz. Biżuteria z kamieni naturalnych. 100% hand made
5
2016-05-03T18:24:44+02:00

Karolina Kaszuba

Pani Ewo! Współpraca z Panią była dla mnie czystą przyjemnością. Sutasz, który Pani dla mnie wykonała był (jest) przepiękny. Dzięki niemu poczułam się w tym wyjątkowym dniu jak księżniczka. Biżuteria tak delikatna, a zarazem bogata przykuła oko niejednego Gościa weselnego, a na zdjęciach wygląda zjawiskowo. Polecam współpracę z tak utalentowanymi ludźmi! Pozdrawiam i życzę dużo dobrego.
1
Ewa Wronka - Sutasz (soutache) Biżuteria sutasz | Biżuteria ślubna sutasz | Kolczyki sutasz | Bransoletki sutasz. Biżuteria z kamieni naturalnych. 100% hand made

Z miłości do piękna, biżuteria, która spełni oczekiwania każdej kobiety i mężczyzny.

Oferuję Państwu ręcznie robioną biżuterię, która powstaje z wielkiej pasji i jest spełnieniem marzenia o posiadaniu własnej kolekcji biżuterii. W ofercie znajdziecie Państwo biżuterię na co dzień wykonaną z naturalnych kamieni, które jak wiadomo dzięki swoim właściwościom pomagają nam przezwyciężać przeciwności losu. Dzięki temu iż jest to wykonywana ręcznie na zamówienie biżuteria, jest możliwość wyboru  odpowiedniego dla Siebie naturalnego kamienia, który wesprze Państwa wewnętrzną siłę. W biżuterii z naturalnymi kamieniami są do wyboru bransoletki morsecode, w których to dodatkowo kamienie pomagają mi napisać znak zodiaku bądź ważną dla Państwa życiową sentencję, przy użyciu kodu morsa. Drugą do wyboru jest kolekcja Zodiac oraz Zodiac Mat Men, w których to na pięknej, unikatowej drewnianej przekładce jest wygrawerowany znak zodiaku. Bransoletka dodatkowo może być spersonalizowana poprzez wybór kamieni, które będą wsparciem w życiu codziennym. Największą dumą, od której wszystko się zaczęło i którą chcę Państwu zaoferować jest biżuteria wykonana techniką sutasz, która skradła moje serce. W ofercie można znaleźć kolczyki, naszyjniki oraz bransoletki sutasz na co dzień oraz wyjątkowe okazje (śluby). Jest to robiona na zamówienie biżuteria, dlatego też jest możliwość wyboru wzoru gotowego, a także możliwość samodzielnego stworzenia niepowtarzalnego projektu (oczywiście bardzo chętnie w tym pomogę). Moje prace wykonane w technice sutasz mogą się pochwalić pięknym wykonaniem zarówno z przodu jak i z tył, gdyż tył wykonanej przeze mnie biżuterii wykończony jest rzadko spotykanym haftem koralikowym. Bardzo serdecznie zapraszam Państwa do zapoznania się z moją oferta na www.ewawronka.pl, a także do śledzenia mnie na mediach społecznościowych, gdyż tam staram się na bieżąco chwalić moimi cudeńkami.